Úgy tűnik, két különböző tábor létezik, ha az írás működését tekintjük.
Létezik ugye, az ’A’ tábor, amelynek tagjai szabályokat tartanak szem előtt, és szigorúan betartják az írási tippeket a siker elérése érdekében. Ők tudják, hogy minden nap írni kell, ők komolyan veszik azt az intelmet, hogy másoknak is megmutassák az írásukat, betartják a határidőket, és a 15. perc végén koppan a pont a klaviatúrán – ha gyakorolnak.
A másik tábor, a ’B’ tábor, viszont nem hisz a szabályokban: csinálj, amit akarsz, amikor csak akarsz! – hirdetik.
Mi, itt a VIK-nél úgy gondoljuk, az igazság valahol a kettő között van. Hisszük, és a gyakorlatból tudjuk, hogy az ’A’ tábor lakói valamennyien lehetnek sikeres ’B’ táborlakók. Még pontosabban, hiszünk abban, hogy a gyakorlás, a szabályok szem előtt tartása elvezet oda, hogy idővel azt és annyit írj, amennyit csak akarsz. Ha egy nap csak egy mondatot, akkor annyit, de az is megtörténhet, hogy az a mondat kulcsfontosságú lesz a regényedben. Aztán egy másik nap néhány óra alatt pedig több tíz oldal kerekedhet lelkesedésből (ha tetszik kizárólag ihletből) az egészen apró részletektől a konkrét nyomdakész fejezetekig.
Vámos Miklós írta egyszer (amit egyébként idézeteink között itt is megtalálsz: https://vegreirok.hu/inspiracio/): „Először egyszerűen írunk és rosszul. Aztán bonyolultan és rosszul. Majd bonyolultan és jól. Végül egyszerűen és jól.”
Ugye, milyen egyszerű és bonyolult ez egyszerre? De épp ez benne a szép. És ezért is írunk olyan sokan.
Nyolc tippet ígértünk mára, akkor hát következzenek, talán ebből merítetek éppen ihletet vagy pont ezek miatt folytatjátok az írást.
1. Bármit is írsz, engedd meg magadnak, hogy az első piszkozat(ok) akár borzasztóan rossz(ak) legyen(ek). Ne feledd: bármit szerkeszthetsz, csak egy üres oldalt nem!
2. Soha nem leszel jobb író, ha nem írsz! Majd mutasd meg másoknak amit írtál, ők véleményeznek vagy akár megtaníthatnak másképp írni.
3. A publikáció nem az egyetlen meghatározása a sikernek. Számold meg az apró győzelmeidet is: legyen az egy nehéz cselekmény megoldása, vagy napi írás egy hónapon keresztül, esetleg az első regényed befejezése, vagy részvétel egy pályázaton. Gyűjtsd ezeket a sikereket, hogy legyen erőd továbblépni!
4. A tökéletességre való törekvés minden író ellensége. Megöli a kreativitást.
5. Az írás segít abban, hogy művészetet alkossunk a hétköznapokra – hétköznapi pillanatokból.
6. Minden egyes írással ’meghívást’ kapunk arra, hogy új szemszögből láthassuk a világot.
Ragadjuk meg az alkalmat, hogy olyan nézőpontba kerülhessünk, amely lehet a miénk – vagy egy új szereplőé. Azé az új szereplőé, aki alig várja, hogy megtanítson valami különlegeset önmagunkról és a lehetőségeinkről.
7. Könnyebb minden nap írni valamit, mint hetente háromszor. Ha minden nap írsz, az szokássá válik. Ha hetente háromszor írsz, ahhoz akaraterő kell. Az akaraterő viszont korlátozott erőforrás. Idővel kudarcot vall. A szokások viszont egy életen át fennmaradhatnak…
8. Amikor írunk, valójában másoknak írunk. De közben magunknak is. Talán nagy szavaknak tűnnek, akár közhelynek is gondolhatjuk, de bizony előfordulhat, hogy az írásod megváltoztathatja valaki életét, de azt se feledd, hogy akár megváltoztathatja a te életedet is.
Jó írást kívánunk, akár ma estére is!