Ha nem akarsz úgy lógni a netes csúcsforgalomban, mint egykor a hatos villamoson az emberek, akkor fáradj a kocsi belsejébe.
Hogyan? Megmondjuk.
A könyv és újság kiadók a saját szempontjaik szerint válogatnak, amikor egy cikket leközölnek, vagy egy regényt kiadnak. Gyakran előfordul, hogy a te írásod nem az ő szempontjaik szerint való. Ezért az újságok nem közlik le, a kiadók nem adják ki. Nem baj, hiszen a netre bárki bármit feltehet. Ez igaz, te felteszed, de ki és miért fogja elolvasni? Hogyan veszed rá az embereket, hogy fáradjanak beljebb, a blogod belsejébe?
A blogírás 4 fő alapszabálya
- A saját hangodat használd, ne másolj!
Megszámlálhatatlanul sok blog van a neten. Megszámlálhatatlanul sok témában – a gyerekneveléstől kezdve a főzésen át a kertészkedésig, meg mondjuk a kriptovaluták működéséről. Hogy miben lesz más a te blogod, mint a többi? Hát pont tőled! Te vagy az, akinek a személye különbséget tesz, hiszen a te gondolataidat nem gondolhatja más, csakis te. Pontosabban gondolhatja más is hasonlóan, csak ő nem írja le, ha leírja, nem így fogalmazza meg. Ezért fog téged, a te blogodat olvasni. Legyen saját hangod és ne másolj senkit! Csak így lehet igazán olvasott a blogod. - Nézz szét a piacon!
Mielőtt belekezdesz, és nevet is választasz a blogodnak, nézz szét a blogok ‘piacán’. Fölösleges olyan átlagos nevet adni neki, amiből már eleve van többszáz. Ugyanakkor a teljesen meredek blogcímeket is érdemes elkerülni, mert az félrevezető lehet. Nézelődj, keresgélj, olvasgass, csak utána dönts a saját blogod címéről. - Arról írj, ami a fő témád!
A témát már kijelölted a blogod címével. Ha a gasztronómiáról írnál vagy a Barbie babákról, esetleg a NASA legújabb felfedezéseiről – adott a téma. Ebben a tárgykörben fogsz elmerülni, ezeket a híreket, történéseket fogod megjeleníteni. Ha írói blogot indítasz, az más tészta. Itt a jegyzettől, a novelládon át a regénykezdeményig bármi elférhet. Egyébként pedig bármiről írhatsz a saját blogodban. Egyet tarts szem előtt: ne sérts meg senkit, mondanivalóddal támogass, ne árts. - Csak legális forrású képet használj!
Sokan gondolják úgy a blogokon és a Fb-on is, hogy bármilyen képet használhatnak illusztrációnak. Ez nem igaz. A képeket – ugyanúgy, mint az írásokat – szerzői jog védi. Azaz, ha találsz egy jó képet, csak és kizárólag akkor teheted ki a saját blogodba, bejegyzésedbe, ha a fotó készítője ebbe beleegyezett. Szerencsére számtalan olyan oldalt találsz a neten (ezeket összeszedtük neked, a megfelelő lecke tartalmazni fogja ezt a listát), amelyeken a szabad felhasználású (professzionális minőségű) képek csak arra várnak, hogy te letöltsd őket. Csupán azt kérik cserébe, hogy hivatkozásként tüntesd fel az oldal és a készítő nevét. Nem olyan nagy dolog, és téged is véd. Nagyon komoly perekbe lehet belecsúszni, ha képet ‘capcarázol’ (érts: veszel el) máshonnan. Minek kockáztatnál?