Ha rendszeresen írsz, valószínűleg átélted már azt az érzést, hogy nem jönnek az új fordulatok, ötletek, képtelen vagy kreatívan alkotni. Vagy éppen ellenkezőleg: bár rutinosan megírod az aznapi penzumodat, de elégedetlen vagy vele, mert újra és újra ismétlésekbe bocsátkozol, olyan, mintha mindig ugyanazt a történetet írnád állandóan.
Hogy mi segíthet ilyenkor?
Elsősorban az, hogy megnyugodj, mert ez bárkivel előfordulhat. Azt is szögezd le ilyenkor, hogy bármi jobb annál, mint hogy ne írj. Még a rosszul megírt gondolatok is többet segítenek, mint a ’nemírás’.
Másodsorban pedig az úgynevezett szabadírás-technika.
A szabadírás nem más, mint egy kreatív gyakorlat, ami ahhoz segít hozzá, hogy különösebb aggódás nélkül (jól írok, nem írok jól?) egyszerűen csak írj. Most nem az a cél, hogy kontrolláld magad, ne elemezgess, csak írj. A szabadírás célja ugyanis az, hogy rávegyen az írásra, kedvet teremtsen és áttörje a kialakult blokkokat. Most nem publikálható munkát kell készítened, a világon senkinek nem kell megfelelni, és mindaz, ami elkészül, csupán az írás öröméért van. Erre mindenképp emlékeztesd magad, amikor leülsz a gép elé.
Fontos, hogy szabj magadnak időt (pl: most 30 percig írok) vagy mennyiséget (egy oldalnyi, három bekezdés, stb.), de ez legyen az egyetlen korlát.
S hogy miről írj?
Adunk öt tippet az induláshoz.
1. Válaszd ki az egyik kedvenc könyvedet, és írd át az első jelenet konfliktusát az általad kitalált karakterek segítségével.
2. Írj egy jelenetet egy nőről, aki megtudja, hogy egy közeli családtagja kirabolt egy bankot. Írd le, hogyan reagál a hír hallatán, mi fordul meg a fejében.
3. Írj egy első személyű elbeszélést egy olyan fa szemszögéből, amely köré egy faház épül.
4. Írj egy történetet egy férfiról, aki szereti a naplóírást, de amikor egy nap leül egy bejegyzést írni, azt látja, hogy valaki más már írt neki egyet…
5.Üss fel egy szótárt, vagy bármilyen könyvet és véletlenszerűen válassz egy kifejezést. Használd ezt a szót történeted első sorában, legyen ez a fókusz, épüljön erre az írásod.