Próbáltál már novellát írni?
Még nem? Hiszen Te regényt szeretnél írni?
Tudnod kell, hogy könyvet írni sok ember szeretne. De lássuk be, egy regényt megírni még a profiknak sem könnyű. Rengeteg előtanulmány, nyersanyag gyűjtés, sokszor évek előkészítő munkája kell hozzá.
Szinte biztos, hogy az írást rövidebb tartalmak létrehozásával érdemes kezdeni. Ezek a rövidebb írások lehetnek akár novellák is.
Hogy mi jellemzi a novellát?
A novella (latin szó, jelentése új, újdonság) kisepikai műfaj, olyan tömören előadott történet, amely nem törekszik a valóság teljes ábrázolására. Rendszerint kevés szereplő vesz benne részt, az idő és a tér szűkre szabott, szerkezete egyszerű, többnyire egyenes vonalú, előre haladó. Egyik legfontosabb eleme, hogy mindig történik benne valamilyen sorsdöntő vagy drámai esemény, ami majd meglepően egy csattanóval zárul.
Hogy milyen novellát érdemes olvasni?
Természetesen jó novellát. A klasszikus szerkezetű novellákból mindig sokat tanulhatsz. Boccaccio Dekameronjától kezdve, a Móricz, Kosztolányi, Mikszáth, Krúdy novellákig. Lehetőleg minél többet.
S hogy mire jó novellát írni?
A novellák segítenek az írás készség fejlesztésében. A novellák írása közben megtanulsz világosan és tömören fogalmazni. Legjobb, ha novelláid kezdetben csak egyszereplősek, és csak egyetlen jelenetről szólnak. A novellákat többnyire egy ültő helyedben el lehet olvasni, mert ritkán hosszabbak 8-10 ezer karakternél. Ezért legjobb, ha te is egy ültő helyedben írod meg őket.
Természetesen nem lesz tökéletes. Nem baj. Tedd félre, s másnap, harmadnap vedd elő, nyisd meg újra, és szerkeszd. Húzz ki belőle mindent, amit elsőre fölöslegesnek érzel. Aztán tedd félre megint. Előfordulhat, hogy itt elakadsz. Már nem tudod magadat javítani. Szükséged van egy kívülálló, hozzáértő szemre.