Elkezdtél már írogatni? Érezted úgy, hogy egészen jól sikerült? S azt, hogy borzalmasan?
Ez az érzelmi hullámvasút természetes. A befutott, gyakran publikáló írók ugyanígy vannak ezzel. Csak az ő tapasztalatuk azt mondja, hogy ugyan már, miért aggódjak. Hiszen sikeres vagyok.
A kezdő írók azonban nem tudnak kire, mire támaszkodni. A környezetük esetleg biztatja őket, s ez jólesik. Persze. Egy-egy közösségi posztért már sok lájkot begyűjtöttek. De hát az nem igazi szakértő bírálat, dicséret.
Hát akkor mit csináljak, kérdezheted.
A bizonytalanság legyőzésének legjobb módja a gyakorlás. A gyakorlás legjobb módja az, ha írsz. Minden nap. Ha csak néhány sort, ha csak naplót magadnak. Nem baj. Nem kell rögtön novellát, vezércikket, riportot, regényt írni. Az írás tudományában csakúgy, mint minden másban lépésenként lehet haladni.
Ezt egyedül is lehet. Sőt, írni csak egyedül lehet. Persze jó, ha van a környezetben segítség, hozzáértő szerkesztő, aki tanácsot ad. De, ha nincs, – miként egy nyelvet, jól írni is meg lehet tanulni iskola nélkül. Talán tovább tart, talán kevésbé eredményes, de nem lehetetlen.
Ha elfogadsz tőlünk, negyven éve írásból élőktől néhány tanácsot, talán segít.
Határozd el, hogy minden másnap írsz valamit. Állíts be magadnak időkorlátot. Ne legyen több húsz percnél, s írj folyamatosan.
Ne keresd a Google-ban azt az idézetet, attól a híres szerzőtől, akire feltétlenül szükséged van. Ezt később megteheted. Ne nézd meg a Facebook üzeneteidet. Ne olvasd el a leveleidet. Lehetőleg ne vedd fel a telefonodat. Ezt mind később is megteheted. Igyekezz az írásra koncentrálni.
Írástechnikai tanácsunk tehát ez:
Tanulj meg összpontosítani. Ha írsz ne foglalkozz semmi mással.